Co na żółty trawnik?

Kiedy na trawniku pojawiają się żółte plamy to znaczy, że zaniedbaliśmy jego pielęgnacje albo mamy do czynienia z innym problemem jak choroba grzybowa czy występowanie szkodników. Tak czy siak, pojawia się pytanie, co na żółty trawnik? Przede wszystkim, najpierw powinniśmy dojść do tego, dlaczego trawnik żółknie – pomóc w tym może porada specjalisty lub też własne „dochodzenie”, by sprawdzić, co może powodować żółte plamy na trawniku.

Jak się bowiem okazuje, bardzo często jest to po prostu efekt popełnianych błędów w pielęgnacji trawnika. Jedną z bardzo częstych pomyłek, która może skutkować żółknieniem trawnika, jest jego przenawożenie lub też coś zupełnie odwrotnego, czyli niedostateczna ilość nawozu.

W pierwszym przypadku warto jest po prostu przestać nawozić trawnik na kilka tygodni, a zamiast tego w sposób obfity go podlewać. Jeśli natomiast trawnikowi brakować będzie nawozu to może okazać się, że trawa potrzebuje po prostu więcej azotu – wtedy najlepiej będzie zastosować nawóz bogaty właśnie w brakujące składniki.

Żółte plamy na trawniku – co zrobić?

Ale pojawienie się żółtych plam to może być także efekt działań różnego rodzaju szkodników, w tym przede wszystkim pędraków, które żerują w glebie i uszkadzają przy tym korzenie traw. Z takim problemem można poradzić sobie za pomocą specjalnych preparatów – wiele środków nie tylko zresztą eliminuje całkowicie szkodniki, lecz także działa bardzo pozytywnie na regenerację.

uszkodzonych korzeni. Jeśli natomiast nasz trawnik żółknieje przez chorobę grzybową to wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wzmożona pielęgnacja – wpierw powinniśmy dokładnie wygrabić trawnik, a następnie wykonać zabieg wertykulacji oraz napowietrzenia trawnika.

Trzeba jednak przy tym pamiętać, że żółte plamy na trawniku mogą pojawiać się z różnych powodów, dlatego też najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka, byśmy mogli zastosować odpowiednie i skuteczne metody leczenia.